Različne dihalne tehnike so prisotne od kadar obstaja človeštvo, saj je bilo ves čas zavedanje, da z dihanjem lahko vplivamo na vedenje. Tehnike so se skozi čas in potrebe ljudi spreminjale, veliko pa je bilo tudi odvisno od "izumitelja tehnike". Ker je bilo v preteklosti na razpolago več časa in ker je bil tempo počasnejši, so se tehnike razvijale usklajeno s časom potrebam ljudi. Danes pa naše telo, zaradi hitrejšega tempa, primanjkovanja časa ter preveč različnih potreb in pretiravanja, vodi v neravnovesje in hkrati tudi nepravilno dihanje. Z različnimi dihalnimi tehnikami si ga blažimo z upanjem, da se bo nekaj spremenilo.
Nepravilno in neučinkovito dihanje se naučimo že zelo zgodaj, v samem otroštvu.
Ko mislimo, da bomo lahko z vajo in nadzorom dihanja dopovedali telesu, kako naj pravilno diha smo v zmoti. Dihanje lahko nadzorujemo samo takrat, ko zavestno nadzorujemo gibanje trebušne prepone. To pa žal lahko nadzorujemo samo kratek čas, saj nam to življenje to onemogoča, zaradi preostalega dogajanja v naši okolici.
Naše dihanje nadzoruje avtonomno živčevje, ta pa se orientira na podlagi našega trenutnega stanja v telesu, na katerega pa sami nimamo direktnega vpliva.
Če je telo v neravnovesju, bomo začeli dihati prilagojeno in sicer tako, da bomo uravnotežili notranje ravnovesje.
Sedaj lahko zaključimo, da nepravilno dihanje ni naključno, ampak je samo izraz posledice pri osebah, ki imajo neusklajeno DELOVANJE UMA IN TELESA.
Z AEQ vajami®, kateri cilj je urejanje neusklajenosti med umom in telesom lahko dihanje spremenimo in izboljšamo.
Neskladnost rezultatov in želja je zunanji odraz človekove neusklajenosti v povezavi UM - TELO.
Osnove pristopa do ureditve dihanja skozi AEQ dihanje
(Učbenik AEQ dihanja 1.stopnje)
Kristina Obreza - učiteljica AEQ dihanja® 1.stopnje